24/7 eTV WhatiwhatiWhakaatu : Paatohia te paatene rahinga (maui o raro o te mata ataata)
Nga Korero a te Kawanatanga Pūrongo Hauora News USA Pakaru Panui

He ripoata morearea CDC hou mo te COVID Shot tuatoru

I whakarewahia e te CDC tetahi huihuinga mo nga momo viral viral o te motu
I whakarewahia e CDC he whakahiato
tuhituhia e Juergen T Steinmetz

Te kopere tuatoru. He aha nga hua o te mahi hauora a te iwi?
E ai ki tenei ripoata a te CDC i tenei ra ko nga paanga mo te hauora o te katoa kaore i kitea he tauira kino mo nga uruparenga kino i muri mai o te werohanga COVID-19.
I oati a CDC ka aroturukihia e ia te ahuru kano kano kano, tae atu ki etahi atu inenga COVID-19.

Tuku Pai, PDF & Īmēra
  • Te Akoranga CDC mo te Arotakinga Haumaru mo tetahi Atu Tohu o te kano kano a COVID-19
  • He aha nga mea e mohiotia ana mo the pupuhi pupuhi?
  • I waenga i nga kaiwhakauru whakamatautau haumanu 306 Pfizer-BioNTech, nga uruparenga kino i muri o te horopeta 3 i rite ki era i muri o te horopeta 2.

He aha te mea i taapirihia e tenei ripoata i runga i te pere numera 3 i tukuna e CDC i tenei ra?

I te Akuhata 12 – Hepetema 19, 2021, i waenga i nga rehita rehita 12,591-haumaru i whakaotia he tirotiro hauora i muri i nga inenga e 3 o te kano kano mRNA COVID-19, 79.4% me te 74.1% i kii i nga urupare a-rohe, a-punaha ranei, i muri i te te horopeta tuatoru; 77.6% me te 76.5% i kii i nga urupare a-rohe, a-punaha ranei i muri o te horopeta tuarua.

He aha nga paanga mo nga mahi hauora a te iwi whānui?

Ko nga ripoata tuuturu ki te ahuru-kore i kitea he tauira kino o te uruparenga kino i muri o te weronga atu o te kano kano a COVID-19. Ka aroturukihia e CDC te ahuru kano kano kano, tae atu ki etahi atu inenga COVID-19.

I te Akuhata 12, 2021, na te Whakahaere Kai me te Taero (FDA) i whakarereke nga Whakamahinga Whakamahinga Tuturu (EUA) mo nga kano kano Pfizer-BioNTech me Moderna COVID-19 hei whakamana i te whakahaerenga i tetahi horopeta taapiri i muri i te otinga o te raupapa kano kano matua ki nga tangata whai mana he pai ki te mate whanuitanga (1,2). I te Hepetema 22, 2021, i whakamanahia e te FDA tetahi atu rongoa mo te kano kano Pfizer-BioNTech ≥6 marama i muri i te otinga o te raupapa tuatahi i waenga i nga taangata ≥65 tau, he nui te tuponotanga mo te COVID-19 nui, na te tari ranei o te tari i tuu ai ki te tari. he morearea mo COVID-19 (1). I puta mai i te wahanga whakamatautau 3 haumanu i whakahaerehia e Pfizer-BioNTech e 306 nga taangata 18-55 tau i whakaatu ko nga uruparenga kino i muri i te taenga mai o te tuatoru o nga horopeta i whakahaerehia e 5-8 marama i muri i te otinga o te 2-horopeta raupapa weronga mRNA tuatahi he orite ki nga mea i kiia i muri i te rironga mai o te horopeta 2; ko enei tauhohenga kino he ngawari ki te papanga werohanga me nga tauhohenga punaha (3). I whakawhanakehia e te CDC he ahuru-haumaru, he punaha tirotiro haumaru-i runga i te atamai-atamai, hei whakaputa korero mo nga uruparenga kino i muri o te werohanga a COVID-19.

Ma te haangai ki tetahi atu rongoa mo nga taangata e mate ana i te aukati, kua whakahoutia te papa-haumaru kia ahei nga kairehita ki te whakauru korero mo nga rongoa rongoa mo te kano kano a COVID-19. I te Akuhata 12 – Hepetema 19, 2021, 22,191 nga kai-rehita v-haumaru i kii i te taenga mai o te horopeta kano kano a te COVID-19. Ko te nuinga (97.6%) he ripoata mo te raupapa werohanga mRNA 2-horopeta tuatahi ka whai mai te toru o nga horopeta o taua kano kano. I roto i era kua oti te tirotiro hauora mo nga horopeta e 3 (12,591; 58.1%), 79.4% me te 74.1% i kii i nga urupare a-rohe, a-punaha ranei, i muri i te horopeta 3, i whakatairitea ki te 77.6% me te 76.5% i kii i te rohe, i te punaha ranei. tauhohenga, i muri o te horopeta 2. Ko enei kitenga tuatahi kaore i te kitea he tauira kino mo nga uruparenga kino i muri o te horopeta kano kano COVID-19; ko te nuinga o enei tauhohenga kino he ngawari, he ngawari ranei. Ka aro turuki tonu a CDC i te ahuru kano kano, tae atu ki te whakaahurutanga o etahi atu werohanga o te kano kano COVID-19, me te tohatoha i nga korero hei arahi i nga taunakitanga o te kano ārai mate me te hauora o te iwi.

Ko te V-safe he kaupapa tirotiro haumaru a US na runga i te waea atamai; te hunga kua werohia e ahei ana ki te whiwhi i te hua kano kano whai raihana raihana ranei, kia rehita ki roto i te-haumaru. Ma te papa-haumaru e ahei nga kairipoata o mua ki te ripoata i te whakawhiwhi i tetahi atu rongoa mo te kano kano a COVID-19 me nga rehita hou ki te whakauru korero mo nga rongoa katoa o te kano kano a COVID-19 kua tae mai. I tukuna he rangahau hauora V-haumaru i nga ra 0-7 i muri o ia werohanga kano kano mate tae atu ki nga paatai ​​mo te waahi werohia a rohe me nga urupare a-punaha me nga paanga hauora. Ko nga mema o te punaha Pūrongo Whakapaipai Kaupapa Kino (VAERS) ka toro atu ki nga kairēhita e tohu ana i rapua te rongoa rongoa whai muri i te werohanga me te akiaki me te whakahaere i te purongo a VAERS, mena ka tohua.§

I waenga i nga rehita waimarie i kii i te taenga mai o te rongoa kano kano a COVID-19 i te Akuhata 12 – Hepetema 19, 2021, nga tuhinga taupori, nga urupare a-rohe me nga punaha hauora, me nga paanga hauora i ripoatahia i nga ra 0-7 i whakaahuatia mai e te tauira o te weronga (arā , kaihanga rongoa kano i whakawhiwhia ki ia horopeta). Ko nga taangata i kii i te kii i nga raarangi tuatahi mai i nga kaihanga rereke, i tetahi kaiwhakanao ranei kaore i te mohiotia kaore ranei i te waatea i te United States, e 2 ranei nga werohanga kano kano i muri i te whiwhinga o te kano inenga horopeta kotahi ki a Janssen (Johnson & Johnson) (150) i whakakorehia Tuhinga o mua.

Kua pahure te wa mai i te otinga o nga raupapa kano kano tuatahi ki te taenga mai o tetahi horopeta atu na te tauira o te weronga. Ko nga whakaaturanga kino i muri o te horopeta 2 me te 3 i whakaritea mo nga kairēhita i whakawhiwhia ki te kano ārai mate mRNA mai i taua kaiwhakanao mo te 3 horopeta katoa. I whakamahia te raupaparorohiko SAS (putanga 9.4; SAS Institute) hei whakahaere i nga wetewete katoa. Ko enei mahi tirotiro i arotakehia e te CDC a i whakahaerehia kia rite ki te ture a te ture a rohe me te kaupapa here a te CDC. **

I te Akuhata 12 – Hepetema 19, 2021, 22,191 nga kai-rehita v-haumaru i ripoata kua tae mai tetahi atu rongoa mo te kano kano a COVID-19 i muri i te otinga o te raupapa tuatahi (1 Ripanga). I roto i enei, 14,048 (63.3%) he wahine, a tata ki te 30% ia katoa he 18-49, 50-64, me 65-74 tau.

Ko te nuinga o nga kairēhita (21,662; 97.6%) i kii i tae ki te toru o nga rongoa mai i te kaiwhakanao rite ki a raatau raupapa kano mRNA tuatahi, tae atu ki te 98.6% o nga kaiwhiwhi o Moderna me te 98.2% o nga kaiwhiwhi Pfizer-BioNTech. He ruarua nga kairēhita (341; 1.5%) i whakaatu i te raupapa werohanga mRNA tuatahi whai muri mai me te rongoa mo te kano kano mRNA mai i tetahi kaiwhakanao rereke, he inenga o te kano kano a Janssen i muri i te rironga mai o te raupapa weronga mRNA tuatahi (10; 0.05%), he taapiri ranei. horopeta o te kano kano COVID-19 mai i nga kaiwhakanao i muri i te kano kano a Janssen (178; 0.8%).

I waenga i nga rehita 22,191 -19 v-haumaru, ko te waahi waenga mai i te otinga o te raupapa kano kano a COVID-182 tuatahi ki te rironga mai o tetahi horopeta he 160 ra (awhe rekoata [IQR] = 202-XNUMX ra) (2 Ripanga). I roto i era i whakawhiwhia ki te 2 werohanga o te kano kano ārai mate Janssen, he poto ake te wa waenga waenga i waenga i nga werohanga (84 ra; IQR = 16–136 nga ra).

Ko nga tauhohenga o te takiwa (16,615; 74.9%) me te punaha (15,503; 69.9%) i te wiki i muri o te horopeta o te kano kano a COVID-19, i te nuinga o te ra i muri o te weronga. Ko nga tauhohenga e kiia ana ko nga mamae o te papanga weronga (15,761; 71.0%), te ngenge (12,429; 56.0%), me te mate pukupuku (9,636; 43.4%).

I waenga i nga kaiwhiwhi rongoa 22,191, he 7,067 (31.8%) nga paanga o te hauora, me te 28.3% (6,287) i kii kaore i taea e ratau nga mahi o ia ra, te nuinga o te ra i muri o te werohanga. I rapua te tiaki hauora e 401 (1.8%) nga rehita, a tekau ma toru (0.1%) i hohipera. Ko nga take mo te manaaki hauora me te hohipera ranei, kaore i te mohiotia i roto i te ruuri ruuri-v; heoi, ko nga rehita e tohu ana i rapuhia te rongoa rongoa whai muri i te kano kano ārai mate ka whakapā atu ki nga kaimahi o te VAERS me te akiaki kia whakakii i te purongo a VAERS.

I waenga i nga rehita 21,658 -3 v-haumaru i whiwhi i te kano kano mRNA katoa mo te 12,591 horopeta, 58.1 (0%) i oti i tetahi rangahau tirotiro hauora i nga ra 7-3 i muri i nga horopeta e 79.4; Ko te 74.1% me te 3% i kii i nga urupare a-rohe, a-punaha ranei, i muri i te horopeta 77.6, i whakaritea ki te 76.5% me te 2% i kii i nga urupare a-rohe, a-punaha ranei, i muri i te horopeta he maha nga wa i korerohia nga urupare i muri i te horopeta 3 i te horopeta 6,283 (3; 2% me 5,323; 84.7%; p-uara = 5,249) (Figure). I paku korerohia nga tauhohenga o te punaha i muri i te horopeta 3 i te horopeta 2 (4,963; 79.0% me 5,105; 81.3%; p-uara <0.001).

I roto i nga rehita i whiwhi i nga toketa e 3 o te Pfizer-BioNTech (6,308), he maha nga wa i whakaaturia nga tauhohenga o te rohe i muri o te horopeta 3 i te horopeta 2 (4,674; 74.1% me 4,523; 71.7%; p-uara <0.001). Ko nga tauhohenga o te punaha i paku korerohia i muri i te horopeta 3 i te horopeta 2 (4,363; 69.2% me 4,524; 71.7%; p-uara <0.001). I roto i era i kii i te mamae i muri o te horopeta 3 o te werohanga mRNA, ko te nuinga o nga urupare he ngawari (4,909; 51.4%) he ngawari ranei (4,000; 41.9%); te mamae kino (kua tautuhia hei mamae e uaua ai nga mahi o ia ra, kaore e taea) i korerohia e 637 (6.7%).

Aparauraa

Mai i te Mahuru 19, 2021, tata ki te 2.21 miriona nga tangata i te United States kua whiwhi i etahi atu werohanga o nga kano kano COVID-19 i muri i te otinga o te raupapa tuatahi. Mai Akuhata 12 – Hepetema 19, 2021, kaore i kitea nga tauira kino kino i kitea i waenga i nga rehita 22,191 -19 v-haumaru i whakawhiwhia ki tetahi atu rongoa o te kano kano a COVID-XNUMX. Ko te nuinga o nga tauhohenga o te rohe me nga punaha he ngawari ki te ngawari, he waahi poto, me te kii i te ra i muri mai o te weronga. Ko te nuinga o nga rehita i whiwhi i te horopeta taapiri i kii i te raupapa werohanga mRNA tuatahi ka whai mai te toru o nga horopeta mai i taua kaiwhakanao.

Ko te whakamatautau haumanu Pfizer-BioNTech, e 306 nga taangata 18-55 tau, i whakaatu ko nga urupare i muri o te horopeta 3 i rite ki nga korero i muri o te horopeta 2 (3). Heoi, ko tenei maatauranga o nga raraunga v-haumaru i kitea ko nga urupare o te takiwa he paku noa ake me nga tauhohenga punaha i muri i te horopeta 3 o Pfizer-BioNTech.

Ko nga tauira o nga tauhohenga kino i kitea i muri o te horopeta 3 o te kano kano a Moderna, o te Pfizer-BioNTech ranei, i rite ki nga urupare i whakaahuahia i mua i te whiwhinga o te horopeta 2

Ko te maha o nga kairēhita i tohu kua whiwhi ratou i te 2 werohanga o te kano kano a te Janssen, i whakawhiwhia ranei ki etahi atu horopeta mai i te kaihanga rereke i era o a raatau raupapa tuatahi he iti, he aukati i nga whakatau.

Ko nga korero mo te ahuru, te whai hua ranei o te kano kano me nga hua kano a te COVID-19 mai i nga kaihanga rereke he iti noa; Ko te Komiti Tohutohu mo nga Mahi Whakatutukitanga (ACIP) e taunaki ana kia whiwhi te hunga whai ahua totika ki te whakaora i te mate aukatiwhiwhi ki te tuatoru o nga rongoa o te kano kano a te mRNA COVID-19 mai i nga kaiwhakanao rite tonu ki a raatau raupapa tuatahi.

Ko nga taunakitanga a te CDC mo tetahi horopeta taapiri kaore i te whakauru nga taangata i whakawhiwhia ki te kano kano a Janssen.

I roto i te wa i tirohia e tenei rangahau, ko nga taunakitanga a te ACIP mo tetahi atu rongoa mo te kano kano a COVID-19, i whakawhaitihia ki nga taangata he tino pai ki nga mate whaanuitanga pono kua whiwhi.

2 inenga o te werohanga mRNA.

He rangahau i whakahaerehia i waenga i nga tuuroro hemodialysis imaukompromised e ai ki nga urupare a-rohe me nga punaha i muri o te horopeta 3 o te kano kano Pfizer-BioNTech he orite ki era i muri i te horopeta 2.¶ ¶ Ko nga korero mo nga mate i te hunga i werohia, me te piki haere o te pangia o te mate ki te B.1.617.2 (Delta) rereketanga o te SARS-CoV-2, ko te mate kino i puta ai te COVID-19, i waenga i nga tangata i werohia tera pea i akiaki etahi ki te rapu he horopeta taapiri i tua atu o nga taunakitanga. Ko te waahi waenga mai i te otinga o te raupapa tuatahi ki te rironga mai o tetahi horopeta atu he 6 marama pea; no reira, ko nga taangata i tohua i te wa o te tangohanga o nga kano kano a COVID-19, tae atu ki nga kaimahi tiaki hauora me nga taangata pakeke, ka whiwhi pea i etahi atu horopeta.

Ko nga kitenga o te ripoata nei e wha pea nga tikanga here. Tuatahi, ko te whakaurunga ki te waarangi-haumaru he mea noa, kaore pea he mangai mo te taupori kano kano o Amerika; ko te nuinga o nga kaiuru i kiia ko White me ehara i te Hispanic. Tuarua, i roto i tenei waa ako, he iti noa nga taunakitanga mo te horopeta ki nga taangata e mate ana i te tuurongo aukati kua oti i a ratau werohanga kano mRNA COVID-19; heoi, v-haumaru kaore i roto nga korero mo te mana aukati.

Ko nga kaiwhiwhi rongoa-taapiri kei roto ko te hunga whai me te kore he mate aukati. Tuatoru, ko te hononga whanaungatanga i waenga o te kano kano me te kaupapa kino kino i te haumanu i korerotia i muri o te kano kano kaore e taea te whakarite ma te whakamahi i nga raraunga v-haumaru. Hei whakamutunga, kaore i rahi nga korero i waatea hei whakatau i nga tauira o nga uruparenga kino i muri i te whiwhinga o te rongoa taapiri mai i te kaihanga rereke i te raarangi tuatahi mo te kano kano a te Janssen.

Ko te rongoa rongoa mo te kano kano mRNA COVID-19 e taunakitia ana ma te hunga kaha ki te aukati i te mate aarai mate (5).

I taunakitia e CDC tetahi atu rongoa mo te kano kano Pfizer-BioNTech ≥6 marama i muri i te otinga o te raupapa kano kano tuatahi i waenga i nga taangata ≥65 tau, nga kainoho i nga waahi manaaki mo te wa roa, me nga taangata 50-64 tau me nga tikanga hauora. ko nga taangata 18-49 tau me nga tikanga hauora me nga taangata 18-64 tau ka nui ake te raru mo te whakaaturanga COVID-19 me te tuku na te mea he waahi umanga, umanga umanga ranei ka whakawhiwhia ki tetahi horopeta haangai ki o raatau painga me o raatau morearea.

Ko nga maataki tuatahi mo nga raraunga haumaru mai i> 22,000 v-rehitatanga rehita e whakaatu ana kua paku haere nga tauhohenga o te rohe a kua heke iho nga tauhohenga o te punaha i muri o te horopeta 3 o te mRNA i muri o te horopeta 2.

Kare i kitea nga tauira kino kino i kitea; ko nga mea i kiihia he ngawari ki te ngawari me te wa poto. Ka aroturukihia e CDC te ahuru o etahi rongoa rongoa mo te kano kano a COVID-19. Ko nga korero taapiri mo nga tauhohenga kino e pa ana ki nga momo kano kano ārai mate me te wa mai i te otinga o te raupapa tuatahi he mea nui hei arahi i nga tohu hauora a te iwi.

āhuatangaModerna,% (n = 10,601)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,412)Janssen,%†, § (n = 178)tapeke
(N = 22,191)
Ringa 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Inenga 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Ringa 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Inenga 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Ringa 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Ringa 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Ringa 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Ringa 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Inenga 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
sex
Wahine63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
tane35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
Unknown1.02.100.90.500001.0
Roopu reanga, yrs
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
Mātāwaka
Hispanic / Latin8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Kore-Hispanic / Latino87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
Unknown4.32.804.23.6020.84.704.2
Race
AI / AN0.50.700.50.502.1000.5
Āhia4.95.606.17.102.114.113.65.6
Black5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
White82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Maha1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
He mea anō (kōrerohia mai he aha te horopaki)2.14.202.10.506.31.63.02.1
Unknown2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Poto: AI / AN = Inia Amerika / Alaska Whenua; NHPI = Maori Hawaii, tetahi atu Motu ranei o te Moananui a Kiwa.
* Te ōrau o te hunga rēhita i oti i te uiuinga hauora-kore haumaru v i te ra 0–7 i muri o te weronga.
 Raupapa werohanga Paraimere.
§ Kei roto hoki ko te hunga kua whiwhi i te tuatahi o te horopeta tuuturu mo te Janssen me te 1 atu rongoa mo te kano kano mate mai i nga kaihanga kua whakarārangitia.

tauhohengaModerna,% (n = 10,477)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,284)Janssen,%†, § (n = 174)tapeke
(N = 22,191)
Ringa 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Inenga 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Ringa 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Inenga 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Ringa 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Ringa 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Ringa 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Ringa 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Inenga 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Ko nga ra mai i te raupapa tuatahi, waenga waenga (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Tetahi tauhohenga papanga werohanga80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Tuku20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
Pain75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
whero25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
huamo33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Tetahi tauhohenga punaha75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Mamae mamae8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Tuhinga o mua49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Nga kata31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Tuhinga o mua9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Te uaua61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
Fever36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
He kirika49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
mamae tahi33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
whakapairuaki18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Rash2.30.701.92.504.21.61.52.1
Te mate2.22.125.01.42.002.1001.7
Nga paanga hauora39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Kaore e taea te mahi i nga mahi o ia ra35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Kaore e taea te mahi te haere ki te kura ranei13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Te tiaki hauora e hiahiatia ana2.11.401.53.006.3001.8
Telehealth0.90.700.71.002.1000.8
hauora0.70.700.60.504.2000.6
Te haerenga ohorere0.2000.2004.2000.2
Nga hauora0.05000.1000000.1
TINONga uruparenga kino me nga paanga hauora i korerotia e nga taangata i whakawhiwhia ki te 3 inenga * o Moderna (N = 6,283) ko te Pfizer-BioNTech (N = 6,308) kano kano kano COVID-19 a kua oti i tetahi rangahau-i te aronga hauora-i tirotiro i nga ra 0– 7 i muri i ia horopeta, ma te horopeta nama - United States, Akuhata 12 – Hepetema 19, 2021
Ko te Whakaahua te raarangi pae e whakaatu ana i nga uruparenga kino me nga paanga hauora i korerotia e nga taangata i whiwhi i nga toketa e 3 o Moderna (N = 6,283) ko te Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19 kano kano kano me te whakaoti i tetahi aronga hauora-kore haumaru v rangahau i nga ra 0-7 i muri o ia horopeta, ma te nama horopeta, i te United States i te Akuhata 12 – Mahuru 19, 2021.
Tuku Pai, PDF & Īmēra

Mō te kaituhi

Juergen T Steinmetz

I mahi tonu a Juergen Thomas Steinmetz i te ao haerere me te ao turuhi mai i a ia e tamariki ana i Tiamana (1977).
Nana ia eTurboNews i te 1999 ko te panui tuatahi aipurangi mo te ao turuhi haerenga ao.

Waiho i te Comment